• English
  • עברית

החזקת ילדים/משמורת -הסדרים יוצאי דופן - אב משמורן

 

תביעת הדדיות למשמורת - מינוי מומחה
 
שאלה:

לבעלי ולי שני ילדים ואנו מצויים בסכסוך ממושך . בעלי טוען כלפי, שאינני מתאימה לגדל את הילדים. יש לי חשש כי לנוכח העובדה שבעלי הינו אדם מאד ערמומי, הוא יציג בפני ביהמ"ש תמונת מצב שיקרית על פיה אינני מסוגלת לטפל בילדיי , בניסיון לקבל את הילדים להחזקתו . האם הדבר אפשרי ?

תשובה:

במקרה של סכסוך בין הורים נהוג להגיש תביעה בענין המשמורת לביהמ"ש לענייני משפחה . לעיתים, אף מוגשות תביעות הדדיות בעניין המשמורת . ביהמ"ש אינו מתחשב בהכפשות או ברכילויות ודורש הוכחה לדברים הנטענים . בדרך כלל, במקרה של מחלוקת, ביהמ"ש מחליט על מינוי מומחה חיצוני כדי שיכין חוות דעת והמלצות . בדרך כלל ביהמ"ש מתחשב בחוות הדעת על אף שאין הוא חייב להחליט על פיה.

 
בימ"ש רשאי לכבד את רצונו של קטין להתגורר עם אביו
 
שאלה:
האם יכובד רצונו של קטין להתגורר עם אביו, ולא עם אמו, אשר שימשה עבורו כהורה המשמורן, מזמן היותו תינוק, וזאת כאשר אין פגם מהותי במסוגלות ההורית של מי מההורים?
תשובה
כן! בחודש ספטמבר 2004, בימ"ש למשפחה בכפר סבא הורה על מעבר זמני של זכות המשמורת על קטין בן 12 מאמו לאביו. זאת, מאחר וביהמ"ש שוכנע כי זהו רצונו האמיתי של הקטין, וכי הקטין, באופן עקבי, עומד על רצונו זה, להתגורר בבית אביו במשך ימות השבוע. לאחר שביהמ"ש שמע את הקטין, אשר היה במשמורתה של האם מגיל צעיר מאוד, ביהמ"ש קבע לאחר שפגש את הקטין, כי הקטין גילה דעה בוגרת וביטא באופן בהיר ונחרץ את רגשותיו, דעותיו ועמדותיו. ביהמ"ש סבר לכן, כי יש לכבד את רצונו של הקטין, גם עפ"י מחוייבותה של מדינת ישראל לאמנה הבינלאומית בדבר זכויות הילד, ולהימנע מהשבתו בשלב זה למשמורת אמו במקום מגוריה, בעל כורחו.
לקטין לא היתה ביקורת כלפי אמו, אשר מצידה התנגדה להעברת המשמורת לאב. אולם הקטין הסביר כי, עד כה, נמנעה ממנו אפשרות המגורים יחד עם אביו, אשר התגורר באזור אחר בישראל. הקטין אמר כי בעבר הובטח לו כי יוכל לבחור עם מי הוא רוצה להתגורר לכשיגיע לחטיבת הביניים, וכי יש לכבד את ההבטחה הזאת. הקטין סיפר לביהמ"ש כי הוא אינו צופה קשיי השתלבות במקום החדש, מפני שהוא שמר על יחסים קרובים עם אביו ומשפחתו המורחבת, לאורך השנים, ובן דודו אף עתיד ללמוד עמו באותה שיכבה בביה"ס החדש. בנוסף, הקטין אמור לשהות אצל אמו במהלך סופי השבוע, והוא מבין כי נקיטת ההליכים המשפטיים,מצידה של אמו, נעשו, אך ורק, בשל אהבתה אליו

 

תביעת אב למשמורת קטין שנולד מחוץ לנישואין
שאלה
האם יוכל אב לקבל משמורת על ילדו הקטין, אשר נולד לו מחוץ לנישואין ומתגורר עם אמו?
תשובה
כן! העובדה כי האב אינו נשוי לאמו של הקטין אינה שוללת את זכותו לתבוע משמורת קטין. מעמדו האישי של האב אינו משפיע על סיכוייו להצליח בתביעת המשמורת מפני שעניין הנישואין בעבר או בהווה לאמו של הקטין אינו מהווה גורם רלבנטי. כדי שהמשמורת תועבר מאמו של הקטין אליו, עליו להוכיח לביהמ"ש כי כישוריו ההוריים טובים יותר, באופן ניכר מכישוריה של האם. עליו להוכיח לביהמ"ש כי שהיית הקטין עמו הינה לטובתו של הקטין וכי העברת המשמורת מוצדקת למרות החסרונות הכרוכים ביצירת שינוי בחיי הקטין. גורמים כגון: גילו של הקטין, מידת בשלותו והבנתו עשויים להילקח בחשבון על ידי ביהמ"ש בקבלת החלטתו. פקיד/ת סעד ו/או פסיכולוג/ית צפויים להתמנות על ידי ביהמ"ש לעריכת תסקירים ובדיקת מסוגלות הורית והגשת המלצות בנושא השנוי במחלוקת.
 
אם מכורה לסמים והעברת משמורת על תינוק לאב
שאלה:

התגרשתי לפני מספר חודשים. גרושתי היתה "מוזרה", מאז שהכרתי אותה. לפני שנישאנו היא השתמשה בסמים, ואולם רק לאחר נישואינו היא סיפרה לי על כך, אך הבטיחה כי נגמלה לחלוטין מהתמכרותה. יש לי תחושה שהפרידה שלנו הביאה להתדרדרות במצבה, ושהיא חזרה להשתמש בסמים קשים. המשמורת על ילדנו בן השנתיים נתונה לה, אך היא לא מסוגלת לטפל בו כראוי בגלל התמכרותה. האם אב יכול לקבל משמורת על תינוק רך בשנים?

תשובה:

כן! בנסיבות חריגות אב יכול לקבל את המשמורת על ילדו, שטרם מלאו לו 6 שנים. למרות שחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות – 1962 מכיל הוראה, שלפיה בהעדר סיבה מיוחדת להחליט אחרת, תינתן לאם עדיפות במשמורת על ילדיה, עד שהם מגיעים לגיל 6. התמכרות מוכחת, של האם, לסמים עשויה להוות עילה מספקת לביהמ"ש להעביר את המשמורת לאב, אם הוא מבקש לקבלה.

 
דעתה של נערה מתבגרת ביחס לזהות המשמורן
שאלה
האם בימ"ש עשוי להתחשב ברצונה של נערה בגיל העשרה המעוניינת להתגורר עם הורה לא משמורן או לחלק את זמנה בין ההורה המשמורן שלה וזה שאינו משמורן?
תשובה
כן! אם ביהמ"ש מגיע למסקנה כי הקטין בשל ובוגר מספיק, כדי לקבל החלטות ולגבש דעה בכוחות עצמו, הרי שביהמ"ש עשוי להתחשב, ברצונותיו של הילד, ולדעתו של הילד תינתן חשיבות מכרעת במסגרת מאבק המשמורת בין ההורים.
למשל, בתיק בעניין משמורת קטינה שהובא לדיון בבימ"ש למשפחה בכפר סבא, בחודש יולי 2003, הוגשו שני דו"חות של פסיכולוגים שטיפלו בילדה המעורבת אשר התרשמו מבשלותה ומכישוריה, לקבל החלטות באופן עצמאי. גם השופט היושב בדין הגיע לאותה מסקנה. לאחר גילויו של האב בפני האם, כי הוא הומוסקסואל, החלה האם להכפישו בעיני בתם. האם נהגה באכזריות כלפי הבת, והפיצה את דבר היותו של אביה הומוסקסואל, בפני המורים שלה, והזהירה את חבריה של הבת והוריהם, והזהירה אותם לשמור מרחק מהאב. הבת תיארה את אמה כמי שאין בחייה דבר מלבד המלחמה נגד אביה.
ביהמ"ש קבע, כי הוא מעדיף להעביר את הבת למשמורת האב, אולם כיבד את עמדת הבת, אשר העדיפה שהמשמורת תהא משותפת והחליט בהתאם לרצונה של הבת. ביהמ"ש ציין, כי האב הוא ההורה המועדף, הסביר, האחראי והראוי לגדל את בתו. פסק הדין ניתן מתוך התחשבות ברצונה של הבת המתבגרת והבשלה מאוד לגילה, אשר ביטאה את דעתה העצמאית והאישית, לפיה, בדרך של קביעת משמורת משותפת, היא תוכל למקסם את היתרונות שכל הורה מציע לה.
 

 

 

-->